Kivikatused

Naturaalne katusekivi on ennast juba ammuaegu heast küljest näidanud materjal. Seda võib vist nimetada üheks kõige vanematest ehitustegevuse ajaloo jooksul kasutusel olnud katusekattematerjalidest. Savist katusekive õppis inimene tegema enam-vähem üheaegselt savipõletamisoskuse arenemisega. Ka tänapäeval püsib katusekivi ehitusmaterjalide turul kindlalt oma nišis. Naturaalne katusekivi on üks kõige populaarsemaid katusekattematerjale Euroopas.

Katusekivi näeb ühevõrra hea välja nii ajaloolise väärtusega renoveeritud majadel kui ka uushoonetel.

Naturaalse katusekivi väärtuste hulka kuuluvad:

 • pikk eluiga ja töökindlus (peab vastu kuni 100 aastat)
 • head dekoratiivomadused (kuju, suur värvivalik)
 • ökoloogiline puhtus katusekattematerjalina (toorained on looduslikku päritolu)
 • tulekindlus (materjal ei põle ja on suure tulekindlusega)
 • heliisolatsioonivõime (vihm, rahe, tänavamüra)
 • soojusisolatsioonivõime (metalliga võrreldes väiksem soojusjuhtivus)
 • hea pakasekindlus (vähemalt 1000 külmumistsüklit)

Lisaks sellele toodab tänapäeva tööstus laias valikus lisaelemente, mis aitavad kaasa katusekatte õigele funktsioneerimisele ning annavad sellele esteetiliselt meeldiva ilme.

Naturaalsel katusekivil on suurepärased ekspluatatsiooniomadused:

 • ta on suure paindetugevusega;
 • ta imab endasse vähe niiskust;
 • ta ei lase vett läbi.

Naturaalne katusekivi peab hästi vastu väliskeskkonna (keemiliste ühendite ja ultraviolettkiirguse) negatiivsetele mõjutustele. Ühtlasi on vaja mainida ka seda, et niisugust katust on hõlbus paigaldada.

 • Katusekive ei kinnitata roovitise külge, see aga tagab kiire paigaldamise ja võimaluse üksikuid elemente välja vahetada.
 • Mööda katust on mugav liikuda, sest katusekivid taluvad inimese raskust.
 • Tükkmaterjal on monteeritav isegi keerulistele katuseosadele.
 • Katusekivil on kõigest kaks püstlukku (horisontaallukustus puudub) ja seega on roovistiku samm muudetav. Tehtud vead on hõlpsasti kõrvaldatavad.
 • Läbitöötatud paigaldamistehnoloogia.

Tänapäeva tehnoloogiad võimaldavad toota kaht erinevat põhiliiki naturaalset katusekivi – need on keraamiline katusekivi (põletatud savi) ja tsementkatusekivi (tsemendi ja liiva segu, millesse on lisatud naturaalseid värvaineid). Keraamiline katusekivi võib olla ka kaetud värvilise glasuuriga.

Metallprofiilid on suhteliselt uudne katusekattematerjal. Metallist katuseprofiilide (polümeerkattega terasprofiilide) valmistamise tehnoloogiale võttis Briti firma British Steel patendi alles möödunud sajandi kuuekümnendate aastate lõpus. Sellest ajast saadik on metallprofiilid omandanud Euroopa ehitusturgudel suure populaarsuse.

Metallprofiilid kujutavad endast tsingitud terasest katusekatteplaate, mis on kaetud värvilise polümeerkattega ja mille profiil jäljendab naturaalset katusekivi. Need on universaalse katusekattematerjalina paigaldatavad igasugust tüüpi pindadele ja hoonekonstruktsioonidele, arvesse tuleb võtta ainult ühte tehnoloogilist piirangut – katusekatte kalle peab olema vähemalt 14 kraadi. Polümeerkattega terasest katuseprofiilid on kasutatavad maailma kõikides kliimavöötmetes. Metallist katuseprofiile toodetakse nii külmas Rootsis kui ka leitsakulises Egiptuses. Metallprofiile kasutatakse tulemusrikkalt eramute ja paljukorruseliste hoonete ning äri- ja tööstusobjektide katuste katmiseks. Oluline on ka see, et vanade katuste remontimisel ei ole sugugi mitte ilmtingimata vaja eemaldada varasemat katusekatet ning oma aja ära teeninud ruberoidist, lehtmetallist, bituumenplaatidest jne katusekatted võivad täita täiendava hüdroisolatsiooni ülesannet.

Metallist katuseprofiilide valmistamisel on lähtematerjaliks mõlemal poolel mitmekihilise kattega varustatud tsingitud lehtmetall. Terasalus tagab tugevuse, alumiinium kaitseb korrosiooni eest ning tsink moodustab lõikepindadele ja kriimustustele katoodkaitse. Praktikas läbi viidud katsetused on näidanud, et sellise lehtmaterjali korrosioonikindlus on 2 kuni 6 korda suurem kui tavalisel tsingitud lehtterasel. Polümeerkaitse aga võimaldab metallist katuseprofiilidel taluda ilmastikukoormusi temperatuurivahemikus –50…+120 °С.

Üks ruutmeeter metallist katuseprofiili kaalub kõigest ligikaudu 5 kg. Metalli kergus muudab tunduvalt odavamaks maja sarikasüsteemi, väiksem on ka materjalide objektile toimetamise ja paigaldamise maksumus. Metallprofiile saab kiiresti paigaldada. Üksikud lehed kinnitatakse roovitise külge katusekruvide abil. Kahest vilunud töömehest koosnev brigaad suudab paigaldada ühe päeva jooksul kuni 100 ruutmeetrit metallprofiile. Metallprofiilide monteerimine on märgatavalt odavam kui bituumenplaatide või naturaalse katusekivi paigaldamine, sest väiksem on nii ettevalmistustööde kui ka materjali enda maksumus. Metallprofiilidest katuse tööiga on pikk (kuni 50 aastat) ning see on suure korrosioonikindlusega ja vastupidava värvikihiga. Lisaks sellele iseloomustavad kõnealust katusekattematerjali arhitektuuriline väljendusrikkus, polümeerkatete värvuste ja faktuuri mitmekesisus, keskkonnaohutus ja vastuvõetaval tasemel hind.

cherepica1 cherepica2